Wyżyna Kielecka, dziś mająca bardziej rolniczy charakter i przyciągająca niczym magnez turystów, może pochwalić się długą historią oraz wielowiekową tradycją górniczą. Już 4 tysiące lat temu na tym obszarze powstawały pierwsze, dość prymitywne jeszcze kopalnie, w...
Wyżyna Kielecka jest z jednej strony malowniczym regionem, pełnym ciekawych miejscowości i atrakcyjnych dla turystów zabytków. Nie brak tu i zabytkowych świątyń, i ważnych z przyrodniczego punktu widzenia miejsc. Jest jednocześnie tym regionem, który stanowi kolebkę...
Region świętokrzyski jest bogaty w walory kulturowe oraz przyrodnicze. Tutaj znajdują się jedne z najstarszych i najniższych gór w Polsce - Góry Świętokrzyskie, zachowane zespoły miast, osad średniowiecznych. Blisko 70% powierzchni objęte jest różnymi formami ochrony w związku z występującymi okazami chronionej flory i fauny. Niesłabnącą popularnością jako cel wycieczek cieszy się Sandomierz.
Góry Świętokrzyskie to masyw górski, leżący w południowo-wschodniej części kraju. Jego najwyższym szczytem jest Łysica (613m n.p.m.) w paśmie Łysogór.
Góry Świętokrzyskie widziane z daleka są niewielkim wzniesieniem. Przez miliony lat niszczone były przez płynące wody, deszcze, śniegi i lody, co spowodowało ich znaczne obniżenie.
Są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, gdyż spotkać tu można niezwykłą rozmaitość skał, form terenu, a także ruiny zamków i zabytki.
Łysogóry to najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich. Zbudowane jest z bardzo twardych piaskowców kwarcytowych, lecz ciągle zamarzająca i rozmarzająca w szczelinach skalnych woda spowodowała znaczne zniszczenia (dzięki czemu powstały gołoborza).
Skały są najważniejszym bogactwem Gór Świętokrzyskich (najbardziej wartościowe są wapienie, z których wyrabia się cement i wapno). Jaskinia Raj uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Turyści mogą obejrzeć wytworne stalagmity i stalaktyty. Zwiedzanie (z pomocą przewodnika) jest możliwe w stycznia do listopada, w godzinach 10:00-17:00. W poniedziałki jaskinia jest nieczynna.
Ciekawym miejscem, które z pewnością każdemu zapadnie w pamięć jest Zamek w Chęcinach – symbol tej miejscowości i jedno z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego. W 1607r. został spalony przez rokoszan Zebrzydowskiego, następnie odbudowany przez starostę Branickiego. W późniejszym czasie został splądrowany, a ponowne próby odbudowy zniweczył najazd Szwedzki w 1707r. Góruje on nad miejscowością Chęciny, pod Kielcami. Niedaleko rozpościera się żółty szlak turystyczny z Wiernej Rzeki do Chęcin. Podzielony jest na dwie części: zamek górny i dolny. Ciekawostką jest, że właśnie tutaj kręcone były sceny do filmów „Milczenie” i „Pan Wołodyjowski”. Turyści mają do dyspozycji wieżę zamkową, z której można podziwiać niepowtarzalny i malowniczy krajobraz.
Teren Gór Świętokrzyskich to dział wodny dopływów Wisły, z czego największy obszar zajmują zlewnie Kamienna i Nida. Za częściowe odwadnianie obszaru gór odpowiedzialne są: Opatówka, Koprzywianka, Czarna Konecka i Czarna Staszowska. Na północ od Pasma Klonowskiego ulokowany jest główny węzeł hydrograficzny.
Średnia temperatura roczna oscyluje w przedziale 6-7°C. Roczna średnia suma opadów: 650-900mm. Pokrywa śnieżna utrzymuje się około 55-90 dni w ciągu roku.
Jest to znakomite miejsce do uprawiania turystyki pieszej zarówno przez znawców tematu, jak i amatorów. Dzięki bliskiemu obcowaniu z naturą można się zrelaksować i oderwać od życia codziennego. Warte obejrzenia są również parki krajobrazowe. Jest ich aż pięć: Cisowsko-Orłowiński, Chęcińsko-Kielecki, Suchedniowsko-Oblęgorski, Sieradowicki i Jeleniowski. Możemy podziwiać grzbiety górskie, odsłonięcia skalne i miejsca eksploatacji surowców skalnych.